Homojen Pvc Zemin Kaplaması

Homojen Pvc zemin kaplaması demek, zemin kaplamasında kullanılan pvc kaplama malzemesinin her bölgesinde aynı özelliğin olması demektir. Bu türden zemin kaplama malzemeleri için belirlenen standart kalınlık ölçüsü 2 mm’dir. Homojen özellik gösteren malzemeler diğer kaplama malzemelerine göre daha dayanıklı olurlar. Çünkü homojen özellikli kaplamalarda aşınma tabakası olarak isimlendirilen kısım 2 mm (200 mikron )iken diğer kaplama çeşitlerinde bu kalınlık 0.30 mikron ile 0.80 mikron arasında olmaktadır.

 

Homojen Pvc zemin kaplaması kullanılma sıklığına bağlı olarak kirlendiğinde tekrar temizlenebilmektedirler. Bu zemin kaplamalarının sunduğu en önemli avantaj kirlendikleri zaman kolayca temizlenebilmeleridir. Bu nedenle hastaneler, oteller, spor salonları gibi ortamlarda çok fazla tercih edilirler. Sadece belirtilen alanlarda kullanılmayıp evlerde değişik renk ve tasarıma sahip modelleri ile de tercih edilmektedirler.

 

Homojen Pvc zemin kaplaması uygulama döneminde sağlamış oldukları avantajlarla da tercih edilmektedirler. Uygulaması kolaydır. Fayans yada granit gibi döşemelerin üzerine kolayca uygulanabilir. Öncelikle döşemelerin arasındaki derz boşlukları 24 saatlik süre içinde kuruyan şap denilen bir malzeme ile kapatılır.

 

Homojen Pvc zemin kaplaması öncesinde uygulanan şap malzemesi kuruduktan sonra zımpara makinesi ile temizlenir ve yüzeyde bulunması muhtemel pürüzler temizlenir. Temizleme işlemi bittikten sonra zemin kaplamasının uygulanma aşamasına geçilebilmektedir. Pvc zemin kaplamaları hakkında merak edilen bir diğer konu bu kaplamaların sağlık açısından zararının olup olmamasıdır. Sağlığa zararları olmadıklarından evlerde ve hastanelerde uygulanmaktadırlar.