Laminat Parke

Laminat parke ürünleri, ağaçtan yapılan parkelerin yan ürünleri olan talaş ve diğer malzemelerin yüksek ısı ve basınç altında preslenerek oluşturulmaktadır. Bu parkelerin içerisinde alüminyum oksit adı verilen madde bulunmaktadır. Alüminyum oksit parkenin aşınma, ısıya karşı dayanıklılığının artması ve çizilme gibi etkilere karşı dayanıklı olmasını sağlamaktadır.

 

Bu parke ürünlerini benzer parke ürünlerinden ayıran en önemli etken dayanıklı olmasını sağlayan bu özelliktir. Renk ve desen gibi estetik görünümü etkileyen faktörler açısından çok geniş bir renk, desen mevcuttur. Parkenin dış yüzeyinde bulunan film tabakası parkeye bu özelliğini kazandırır. Laminat parke üzerinde balans kağıdı adı verilen bir tabaka bulunur. Balans kağıt tabakası sıvı halde bulunan temizlik ürünlerine karşı dayanmasını sağlamaktadır. Bu tabaka ayrıca çizilmelere, sigara ateşine karşı dayanıklı olmasını sağlamaktadır.

 

Laminat parke ürünleri ev, çalışma ofisi gibi mekanlarda zemin döşemesi için kullanılmaktadır. Parkenin dış yüzeyinde bulunan film tabakası selülozik esaslıdır. Yani bu tabaka da bitki kaynaklı olarak elde edilir. Selülozik film tabakası parkeye dayanıklılık sağlayan tabakadır. Çizilmelerin yanı sıra ezilmelere karşı da dayanıklı olduğundan evlerde ve bürolarda rahatça kullanılabilir.

 

Leke tutmadığı için rahatça temizlenebilir. Yerden ısıtmalı sistemlerin kullanıldığı mekanlarda kullanıma uygundur. Bakım yapılması oldukça kolaydır, nemli bir bez ile silinebilir. Sistre adı verilen cila kullanılması gerekmez. Ayrıca montaj aşamasında büyük oranda kolaylık sağlamakta ve montajdan hemen sonra kullanıma hazırdır.