Lamine Parke

Lamine parke % de 100 ölçüsünde doğal ahşaptan üretilen bir üründür. Uzun bir kullanım ömrüne sahiptirler. Her türlü kullanım ihtiyacını karşılayabilecek tarzda oldukları için diğer zemin döşemesi türlerinden farklıdırlar. Masif özelliğe sahip olan parke sistemleri gibi yüksek kaliteye sahiptirler. Kullanıma hazır olarak gelmektedirler çünkü paketlerinden çıktıkları zaman cilalanmış ve hazır olarak gelmektedirler.

 

Uygulamaları oldukça kolaydır, çünkü her parçayı bir diğerine tutturan girintiler özel yapıdadır. Hızlıca uygulanırlar ayrıca uygulamadan hemen sonra cilalama gerekmediği için kullanılabilirler. Lamine parke 90 derecelik bir açıyla birbirlerine tutturuldukları için mevsimsel ısınma ve soğumalara bağlı olarak çatlama, açılma gibi bozulmalara uğramazlar.

 

Lamine parke ve laminat parkeler farklı ürünlerdir. Bu farlardan bazıları şunlardır;

 

  • Laminat parkeler odun talaşının yüksek ısı ve basınçla sıkıştırılmaları ile yapılır oysa Lamineler tamamen ağaçtan üretilir

  • Laminatların üst tabakaları ciladır, laminelerin üst katmanı ağaçtır

  • Laminatlar reçine emdirilen kağıtlarla renklendirilmişlerdir, lamineler tamamen ağaç olduğundan doğal ağaç rengindedirler

  • Laminetlerin fiyatları daha uygundur ama lamineler doğal maddeden oldukları için fiyatları daha yüksektir

  • Laminatların 5 yıl ile 20 yıl arasında değişen bir garanti süreleri vardır ama lamineler ömür boyu garantilidirler

 

Dayanıklılık istendiği için gürgen ağacı, meşe ağacı, dişbudak ağacı ve gül ağacı gibi sert yapılı ağaçlar kullanılmaktadır. Parke aralarında boşluklar varsa tutkal ve zımpara talaşı ile aralar kapatılmaktadır.