Spor Zeminleri

Spor zeminleri için pvc zemin kaplamaları son yıllarda oldukça fazla tercih edilmekteler. İlk tercih olmalarının sebebi sağladıkları avantajlardır. Avantajları sadece kolayca uygulanabilmesi değil, kullanım sırasında da kendini gösteriyor. Bazı kullanım avantajlarını örneklemek gerekirse ;

  • Çevresel etkilerden kolaylıkla etkilenmezler

  • Aşınma, sürtünme gibi fiziksel etkilere karşı dayanıklıdırlar

  • Renk ve desen seçimi açısından çok fazla seçenek sunmaktadırlar

  • Uygulanmaları son derece kolay olduğu için hızlı ve pratik bir şekilde uygulanabilirler

  • Kolayca temizlenebilirler ve geri dönüşüme katılarak tekrar kullanılabilirler. Bu bakımdan çevrecidirler

 

Spor Zeminleri için pvc zemin kaplamaları Türkiye’de olduğu gibi en fazla tercih edilen malzemelerden biridir. PVC kaplamaları dayanıklılıkları ve hijyenik bir ortam sağladıkları için kullanılmaktadırlar.

 

PVC zemin kaplamaları anti bakteriyel özellik taşımaktadırlar. Anti bakteriyel olmaları nedeniyle sürekli olarak temizlenmeleri gerekmez çünkü kir tutmazlar ve gerektiğinde kolayca temizlenebilmektedirler. Bu özellikleri bakımından spor salonlarının zeminlerini kaplamak için pvc malzeme kullanmak son derece doğru bir tercih olmaktadır. Genel olarak spor salonlarının kullanılma trafikleri yoğundur. Bu nedenle zeminde oluşan aşınma oranı yüksek olmaktadır. Spor Zeminleri için homojen yada heterojen özellik taşıyan pvc zemin kaplamaları tercih edilmektedir. Bu kaplamaların tabanı köpük taban ve ses izolasyonu sağlayan bir malzeme ile kaplanmaktır. Tabanın köpük olması ayak rahatlığını sağlamakta ayrıca ayakların uyguladığı basınç nedeniyle çukurlaşma türü bozulmalara karşı dayanıklıdır.