Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri

Yükseltilmiş döşeme sistemleri, binalarda oluşturulmuş olan betonarme taban üzerine ikinci bir döşeme zeminin uygulanması şeklinde oluşturulan taban sistemleridir. Betonarme taban ile yükseltilmiş olarak oluşturulan taban sistemi arasında kalan boşluk yapı için gereken donatılar için kullanılmaktadır. Oluşan boşluktan havalandırma sistemine ait borular, elektrik tesisat kabloları gibi donatılar geçirilir. Normalde bu işlemlerin yapılması için betonun kazılması ve bazı yerlerde kırma olaylarının gerçekleştirilmesi gerekebilir.

 

Ama yükseltilen döşeme sayesinde bu anlatılan işlemlere gerek kalmaz, ayrıca gereksiz yere fazladan bir zaman kaybı yaşanmamış olur ve maddi giderleri arttıran işlemler yapılmamış olur. Yükseltilmiş döşeme sistemleri yüksek üretim kalite standartları uygulanarak yapılmakta bu nedenle kalite kontrolünde ekstra işlemlere gerek kalmaz.

 

Tabanı yükselten sistemlerde kullanılan ürünler sunta özlü yada beton özlü paneller kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Uygulama alanları oldukça geniş olan tabanı yükseltme döşemelerinin kullanıldığı yerler arasında;

 

Bilgi işlem merkezleri, kontrol etme odaları, otomasyon merkezleri, çeşitli çalışma ofisleri, elektrik trafo sistemleri ve labaratuvarlar bulunmaktadır. Yükseltilmiş döşeme sistemleri yurt içinde tercih edildiği kadar yurt dışında da tercih edilmektedir. Kullanım alanlarına hızlıca nakil edilebilmesi nedeniyle fazlaca kullanımı söz konusudur.

 

Bu döşeme sistemlerinin bir diğer önemli tercih nedeni kullanıldıkları alana fonksiyonel çeşitli özellikler katmasıdır. Örneğin betonarme taban ile yükseltilen taban döşemesi arasındaki boşluklardan geçen borularda arıza olması durumunda arıza olan bölgeye kolayca müdahale edilebilir. Oysa aynı durum tabanı sadece betonarme olan yapılarda söz konusu değildir.